Zapiski pod wieloma względami emigranta
Zakładki:
Blogi gejowskie
Blogi niemieckie
Blogi obcokrajowe
Blogi rozmaite
Monachium
Pomoce emigranta
Racjonalizm, humanizm, ateizm
Różności
Ulubione radio
piątek, 08 stycznia 2010
Król w pałacu
Jeszcze do 10 stycznia trwa wystawa twórczości Ralfa Königa w Ludwig Galerie Schloss Oberhausen. Jak twierdzi Wiki, muzeum należy do "najbardziej renomowanych galerii w Zagłębiu Ruhry". Gejowski komiks oficjalnie trafił na salony...

Ralf König - Stutenkerle - obrazek z tylnej okładki
sobota, 02 stycznia 2010
Rok monachijski

styczeń, luty

Śnieg, piękne słońce i błękitne niebo. Narty i snowboard w Alpach, zimowe wędrówki po płaskim. W razie złej pogody kawiarnie, kino, muzea, baseny (szczególnie olimpijski) i termy w Erding.

marzec

Roztopy i lawiny dachowe (jak się za dużo śniegu nazbiera). Starkbierfest czyli święto mocnego piwa.

kwiecień

Definitywny koniec zimy, można znów mknąć rowerem po mieście. Kawiarnie wystawiają stoliki na ulicę, można znów wypić cappucino na świeżym powietrzu :) Pierwsze wiosenne wędrówki (np. razem z GOC). Pierwsza fala turystów z Włoch i Stanów po zimowej przerwie.

maj

Miesiąc lenistwa, co chwila wolne: Święta Pracy, Wniebowstąpienie, Zielone Świątki, na koniec Boże Ciało. Pod koniec maja otwierają baseny odkryte i zaczyna się lato i wszystko co z nim związane: przesiadywanie w ogródkach piwnych i w kawiarniach, opalanie się na piasku nad Isarą, wycieczki piesze i rowerowe, festyny uliczne i tłumy turystów z całego świata.

czerwiec

Letni festiwal Tollwood w Parku Olimpijskim. Piękna pogoda. Powoli nagrzewają się jeziora i otwierają kąpieliska. Poza tym Filmfest München, jeden z największych festiwali filmowych w Monachium, i mój osobiście ulubiony festyn irlandzki Green Farm w Hallbergmoos.

lipiec

Lato w pełni czyli festyny, ogródki, wędrówki, rowery itp. Dochodzi kino na wolnym powietrzu (Kino, Mond & Sterne, Open Air Kino, Kino am Olympiasee). W lipcu albo w sierpniu parada gejowsko-lesbijska CSD München. Niestety, pogoda gorsza niż w czerwcu, często pada, w końcu ktoś musi nawodnić zielone alpejskie łąki.

sierpień

Jeszcze popaduje, ale już wraca słońce. Z festynów najciekawsze Musik Sommer w Olympia Park i gejowski Hans-Sachs-Straßenfest (rekordowe zagęszczenie gejów na milimetr kwadratowy). Wreszcie znowu wolny dzień z okazji Wniebowzięcia Marii.

wrzesień

Kończy się lato i zaczyna się monachijska złota jesień, która potrwa mniej więcej do końca października. Najlepszy miesiąc na wędrówki w Alpach. W połowie września kończy się sezon basenów odkrytych i ogródków piwnych. Za to zaczyna się szczególny, wyjątkowy czas, niezaprzeczalnie największe święto w Monachium: Oktoberfest.

październik

Nadal słonecznie, często ciepłe dni. Jeszcze można chodzić po górach, ale powoli należy się przestawiać na zimowy tryb spędzania czasu czyli imprezy pod dachem. Święto Zjednoczenia Niemiec 3 października to dobra okazja na krótki wyjazd.

listopad

Najgorszy moment w całym roku. Alpejskie słońce chowa się za zasłoną chmur. Ciemno, szaro, ponuro. Z drugiej strony wreszcie czas, aby skorzystać z oferty kulturalnej. Czas odczytów, wystaw i koncertów wszelkiego rodzaju. Deutsches Museum i Pinakoteki przeżywają oblężenie. Domatorzy zapalają świece i włączają kino domowe. Pod koniec listopada zaczyna się zimowy festiwal Tollwood, przedsmak atmosfery świąt.

grudzień

Znika szarzyzna. Ponure ciemności rozświetlają światełka jarmarków świątecznych. Robi się kolorowo i wesoło, przy grzanym winie i kiełbaskach można znów spotkać znajomych, których się nie widziało od czasu zamknięcia ogródków piwnych. Tłumy przelewają się przez miasto w poszukiwaniu prezentów. Potem Boże Narodzenie i Sylwester z imprezą na Theresienwiese. A potem cykl zaczyna się od początku.


Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2010 !!!