Zapiski pod wieloma względami emigranta
Zakładki:
Blogi gejowskie
Blogi niemieckie
Blogi obcokrajowe
Blogi rozmaite
Monachium
Pomoce emigranta
Racjonalizm, humanizm, ateizm
Różności
Ulubione radio
piątek, 18 kwietnia 2008
Humor z Berlina
W Polsce panuje przekonanie, że Niemcy nie mają poczucia humoru. Z niemieckich dowcipów nie da się śmiać. A myśmy właśnie wrócili z występu kabaretu Adesa Zabla uhahani do granic możliwości. Chyba nawet na kabarecie Potem tak się nie ubawiłem, trzy godziny śmiechu bez przerwy... ok, z jedną przerwą :). Edith Schröder, zadowolona z życia bezrobotna z Berlina-Neukölln, potrafi umarłego rozśmieszyć i zarazić optymizmem, a żywych tym bardziej. Polecam!


wtorek, 15 kwietnia 2008
Najazd
Napisałem ostatnio, że przyjechały "grupki turystów". Hmm. Dziś przeszedłem się znów przez centrum. Wygląda na to, że wszystkie włoskie szkoły umówiły się, żeby odwiedzić M. właśnie w tym tygodniu. No po prostu Potop Włoski, chodniki zapchane młodymi przystojniakami w ciemnych okularach...:) A może to nie turyści, tylko uchodźcy, którzy przyjechali poprosić o azyl po zwycięstwie Berlusconiego?
niedziela, 13 kwietnia 2008
Uadni mjasto
W Monachium sezon turystyczny w pełni. Po Marienplatz włóczą się grupki Amerykanów, Włochów i Japończyków na przemian z Chińczykami. Wszyscy oczywiście fotografują się na tle ratusza. Uliczki i stoliki w centrum dźwięczą obcymi językami. Zabawne i miłe uczucie, kiedy się idzie się na zakupy i widzi ludzi z całego świata: oni specjalnie przyjeżdżają podziwiać to miasto, a ja tu mieszkam...

Czasem ktoś zapyta o drogę, a dziś na ruchomych schodach słyszałem taki dialog:

Chłopak z plecakiem i mapką: Pshepashem, co ies uodniejshi, Olympiazentrum tshi Odeonsplatz?
Facet z trąbką w futerale: Słucham?
Ch: Co ies uadniejshi, Olympiazentrum tshi Odeonsplatz?
F: A, co jest ładniejsze? Odeonsplatz, na pewno Odeonsplatz.
Ch: Cinkuja.

Ja też bym mu tak powiedział, Odeonsplatz to dla mnie najpiękniejsze miejsce w Monachium.
sobota, 12 kwietnia 2008
Zobaczcie sami
Jeszcze parę linków do filmów, o których pisałem ostatnio:

"Suddenly, last winter" (tutaj homepage) będzie można zobaczyć na 24. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (10-19 października 2008). Dla zaostrzenia apetytu trailer:I jeszcze, oficjalna strona "Be Like Others" tutaj, a "Stealth" tutaj. Ta druga niestety tylko po francusku, ale za to jest trailer, no i zdjęcie Natachy Koutchoumov, nasze najnowsze odkrycie, wspaniała aktorka! (patrz też "Garçon stupide") Przy okazji, Alicja Bachleda-Curuś też grała w "Stealth", ale nie wykazała się zbytnim talentem...
środa, 09 kwietnia 2008
Wielkie okno na świat
Dawno mnie tu już nie było, blog zakurzył się i porósł mchem, jak opuszczona chata. I pewnie mało kto już tu zagląda... Nie miałem za dużo czasu ostatnio, ale może teraz to się zmieni i znów będę mógł wysyłać wam pocztówki z Monachium.

A jest o czym pisać, w Największej Wiosce Świata cały czas coś się dzieje. Od tygodnia trwa festiwal filmów gejowskich i lesbijskich "Verzaubert", dzisiaj niestety już koniec. Z ciekawostek, były dwa polskie akcenty. "Stealth", poetyczny, zwichrowany film drogi o Szwajcarze, który wyrusza do Polski na poszukiwanie swoich korzeni, i "14 Grad Ostwärts" ("14 stopni na wschód"), polsko-niemiecka dokumentacja o nieszczęsnych polskich paradach. Ale nie ma co się załamywać, np. we Włoszech też nie jest dużo lepiej, dowiedziałem się z tego z zabawnego, ale gorzkiego dokumentu "Suddenly, Last Winter" w którym para dziennikarzy pokazuje losy włoskiej ustawy o związkach partenrskich i reakcje społeczeństwa. Nie mówiąc już o Iranie, gdzie geje zmieniają płeć, żeby móc wreszcie normalnie egzystować w społeczeństwie ("Be Like Others").

I to by było na razie tyle...